فيروزه ، زمرد ، ياقوت ، عقيق

آيا استفاده از انگشتر مردانه عقيق مستحب است؟

انگشتر عقيق

استفاده از انگشتر مردانه عقيق در نماز

در مورد برگرداندن انگشتر مردانه عقيق در حال قنوت دليل و روايتي نداريم هر چند اين عمل در نماز بي اشكال است. البته اگر با علم به مساله، به نيت استحباب اين كار را انجام دهد و به دين نسبت دهد، فعل حرام انجام داده و گنه كار است. و در رابطه با نهي از برگرداندن انگشتر مردانه عقيق جهت حاجت، روايتي با سند قوي، وارد شده است. شايان ذكر است نگاه به نگين انگشتر در حال قنوت نماز كراهت دارد.

 

بله، اصل پوشيدن انگشتر مردانه عقيق در نماز و غير حال نماز مورد سفارش و تاكيد است كه به چند روايت از كتب معتبره شيعه اشاره مي كنيم :

 

انگشتر مردانه عقيق در حال نماز:

 

از امام صادق (عليه السلام ) نقل شده كه هيچ دستي كه براي دعا به سوي خدا بالا مي رود محبوب تر از دستي كه در آن انگشتر مردانه عقيق باشد نيست.

 

عَنْ فاطِمَةَ الزَّهْراءِ(عليها السلام) قالَتْ: قالَ رَسُولُ اللّهِ(صلى الله عليه وآله وسلم): مَنْ تَخَتَّمَ بِالْعَقيقِ لَمْ يَزَلْ يَرى خَيْرًا

 

در روايتي از قول حضرت فاطمه زهرا(عليهاالسلام) از پيامبر خدا(صلي الله عليه وآله و سلم) آمده: كسى كه انگشتر مردانه عقيق به دست كند، هميشه خير مي بيند.

 

استحباب انگشتر مردانه عقيق, هنگام قنوت نماز در اين است كه وقتي انسان دستان خود را براي عرض حاجت در پيشگاه خداوند منان بر مي دارد, خداوند جاحت او را روا خواهد كرد. مطابق حديث منقول از امام صادق (عليه السلام) هيچ كف دستي محبوبتر در نزد خداوند از كف دستي كه بسوي خداوند بلند نشده است در حاليكه مزين به انگشتر مردانه عقيق است, نمي باشد.

 

و نيز داشتن انگشتر مردانه عقيق موجب برآورده شدن حاجت مي گردد بر اساس روايتي از رسول خدا نقل شده است: من تختم بالعقيق قضيت حوائجه

 

امام علي (عليه السلام): دو ركعت نماز با انگشتر مردانه عقيق بهتر است از هزار ركعت كه با آن نباشد .

 

انگشتر عقيق

انگشتر مردانه عقيق در هر حال:

 

در روايت آورده است كه اميرالمؤمنان (عليه السلام)، انگشتر مردانه عقيق را براي حرز و دشمنان و بلاها در دست مي كرد.

 

در حديث معتبر از حضرت صادق عليه السلام منقول است كه انگشتر مردانه عقيق در دست كنيد كه مبارك است و اميد هست كه عاقبت صاحبش مقرون به خير و نيكي باشد.

در روايت ديگري آمده است كه هر كس انگشتر مردانه عقيق در دست داشته باشد، حاجتش برآورده است.

 

روايت شده از امام موسي كاظم(عليه السلام): انگشتر زرد در دست كنيد كه موجب آساني است و درآن هيچ دشواري نباشد .

از حضرت صادق عليه السلام منقول است كه انگشتر مردانه عقيق موجب ايمني است در سفر.

در حديث ديگري از آن حضرت نقل شده كه هر كس انگشتري اش عقيق باشد، پريشان نشود و عاقبت كارش نيكو باشد. [6] 

 

مطابق حديث امام رضا عليه السلام عقيق اولين كوهي بود كه به توحيد خداوند و نبوت پيامبر اسلام و وصايت علي عليه السلام اقرار كرده است.

 

شايان ذكر است؛ در مورد استفاده از آنها، وضو داشتن لازم نيست و حتي رفتن با آن به دستشوئي اگر باعث هتك حرمت و بي حرمتي نشود، اشكال ندارد. ولي دست زدن به اسامي متبركه الله و صفات ذات باري تعالي كه روي نگين نقش شده حرام بوده و بي احرامي به آنها جايز نيست. و نام ائمه اطهار (عليهم السلام) هم بدون وضو بنابر احتياط واجب حرام است و بي احترامي به آن بنابر فتوا حرام است.

 

چند نكته:

 

مستحب است انگشتر در دست راست باشد. مكروه است انگشتر در انگشت شهادت و يا انگشت ميانى باشد. مستحب است از جنس نقره باشد. مستحب است نگين آن از عقيق باشد، هم‏چنين ياقوت و زبرجد و درّ، زمرّد و فيروزه نيز داراى فضيلت است. براى توضيح بيشتر به كتاب «حلية المتقين» مراجعه نماييد.

 

شما هموطنان عزيز مي توانيد براي مشاهده و خريد نگين عقيق شجر به سايت زرسي مرجعه فرماييد.


برچسب: انگشتر ,انگشتر مردانه,انگشتر مردانه عقيق, انگشتر عقيق,نگين,نگين عقيق,نگين عقيق شجر،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۳۰:۰۶ توسط:silverstone موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :